Web tasarım, web site kurulumu, web yazılımı gibi web siteleri birçok farklı beceri ve disiplinleri içine alır. Web tasarım ana başlıkta 2 ye ayrılır  web grafik tasarım; arayüz tasarımı; web sitesinin nasıl görüneceğinin tasarımıdır 2. olarakta web yazılım gelir buda sistemin altyapısının çalışması için gereken kodlar bütünüdür bunlara ilave olarak web site arama motoru optimizasyonu. bu çalışmada web sitesinin istenilen anahtar kelimelerde google gibi arama motorlarında ön sıralarda çıkması için gereken çalışmalardır, bu çalışma kararı site yapımından önce karar alınırsa daha avantajlı olur hem site altyapısı, hemde zaman açısından iyi olucaktır seo optimizasyonunda zaman öngörülmektir, buda size zaman kazandıracaktır.

Web tasarım bir internet sitesinin nasıl görüneceği ile ilgili tasarım çalışmasıdır.

Herhangi bir Ürünün dış görünümü size ilk anda fikir verir ve çok yoğun algı bombardımanındaki günümüz insanı bunu çok kısa sürede yapar, bu Yüzden tasarım ilk anda doğru ve mantıklı bir şekilde  etkilemelidir, sunduğunuz ürün yada hizmetin tasarımı tam karşılığını güzel anlaşılır bir biçimde ikna edici özellikte olmalıdır.

Bu konuda doğru araştırma yapılmalıdır, doğru seçilmiş tasarım ve iyi kurgulama web sitenizdeki ziyaretçileri en doğru şekilde yönlendirmeniz demektir buda sizi sonuca çabuk götürür.

Sektöre web teması seçimiweb_tasarim_slide_5

web sitesi örnekleri mümkün oldukça web sitemizden paylaşmaya çalışıyoruz buradan inceleyebilirsiniz

Sektörünüze ve verdiğiniz hizmet sektörüne göre size tema örnekleri sunabiliriz bu konuda destek için info@alkusbilisim adresine mail gönderebilirsiniz

Örneğin bir araba almaya karar verdiğinizde ilk önce göz gezdirirsiniz etrafınızdaki arabalara bakıp beğenirsiniz buda tasarımın ne kadar önemli olduğunu göstermektir, tabiki herşey  tasarımla bitmez ama onla başlar sonrasında o sahip olmak istediğiniz arabanın teknik özelliklerini inceleyip uygunsa karar verirsiniz

İşte bizde bu noktada web tasarımlarımızda işe uygun güzel bir görünüm, kullanıcı dostu arayüz, güçlü teknik altyapı kullanmaktayız.

Genel anlamda web site yapım işine Web Tasarım denilir.

Web tasarımın Geçmişi

Web site kod

Web site kod

Web tasarımın tarihi oldukça yakındır ve bildiğimiz standart grafik yani resim tabanlı tasarım değildir, bu böyle zannedilir, web tasarımda öğelerin konumlarını mouse la sürükleyip bırakamazsınız, konumları css denilen konlar belirler, son yıllarda web tasarımda büyük gelişmler yaşanmıştır; web siteleri üzerinden video oynatmak, müzik yayınlamak, hatta oyun bile oynanır hale gelebilmiştir, eskiden standart fontların bile dışına çıkılamazken bunlar büyük gelişmelerdir.

Web ve web tasarımı başlangıcı

1991 yılında CERN Tim Berners-Lee, küresel bir ağ projesini oluşturmak fikri ile yola çıktı World Wide Web.  1993 World Wide Web doğdu. Sadece metin sayfaları çizgisel bir mod’du ama bir devrimdi 1993 yılında  mozaik tarayıcı’ yı oluşturdular. O Zaman  büyük çoğunluğu Unix tabanlı olan ağır metin, çoklu tarayıcılar vardı. zamanla resim grafik ses gibi unsurların içine dahil edilmasi üzerinde çalışıldı.   W3C Ekim 1994 yılında kuruldu “tüm unsurların çalışabilirliği sağlamak için ortak protokoller geliştirerek tam potansiyel için World Wide Web geliştirildi. Bu şirketleri cesaretlendirdi, ve yeni yatırımcıların dahil olmasıyla gelişti. Daha sonra tarayıcılar üzerinde birtakım java kodlarının çalışabilir hale gelmesiyle interaktiflik bir nebze kazanmış oldu ve programlama dili, tekeline. W3C JavaScript bugün standartları belirlemeye devam ediyor. 1994 yılında Andreessen sonra olarak bilinen Haberleşme Corp kurdu Netscape Communications, Netscape 0.9 tarayıcısı. Netscape geleneksel standartları sürecine bağlı olmaksızın kendi HTML etiketleri yarattı.Örneğin, Netscape 1.1 arka plan renklerini değiştirerek ve web sayfalarında tablolarla metin biçimlendirme etiketlerini dahil. 1996 boyunca 1999 tarayıcı savaşları olarak başladı Microsoft ve Netscape nihai tarayıcı hakimiyeti için mücadele etti. Bu süre zarfında alanında birçok yeni teknolojiler, özellikle orada Cascading Style Sheets, JavaScript ve Dinamik HTML. Bütün, tarayıcı rekabeti pek çok olumlu kreasyonlar yol vermedi ve web tasarımı bir hızla gelişmeye yardımcı oldu. Şu an günümüzde tarayıcı konusunda google liderlik etmektedir.

Web tasarım Gelişimi

1996 yılında, Microsoft, kendi özellikleri ile kendi tarayıcısını oluşturtu internet explorer. Ayrıca yazma tekniği olarak görülen stil sayfaları, destekleyen ilk tarayıcı oldu  HTML biçimlendirme için tabloları orijinal sekmeli veri görüntülemek için tasarlanmıştır. Ancak tasarımcılar hızla aksi mümkün olmayan karmaşık, çok sütunlu düzenleri oluşturmak için HTML tabloları kullanarak potansiyelini fark etti. Şu anda, tasarım ve iyi estetik olarak iyi mark-up yapısı öncelikli olmaktadır.  web erişilebilirliği. HTML siteleri bile daha çok HTML önceki sürümleri ile, kendi tasarım seçenekleri sınırlı kalmıştır. Karmaşık tasarımlar yaratmak için, birçok web tasarımcıları karmaşık tablo yapıları kullanılıyordu.

1996 yılında, Adobe un desteklediği ve çok yer tutan ve çok kaynak çeken bir uygulama desteklenmeye başladı ve web sitelerinde animasyon kullanımına olanak sundu bu sistem  ActionScript ve bir zaman çizelgesi,içerisinden oluşuyordu  Ancak, plug-in, birçok web geliştiricileri nedeniyle uyumluluk sorunu yaşandı.

Modern tarayıcılarWeb tasarım

Bu tarayıcılar arasındaki rekabet içerisinde sahneye gelen yeni tarayıcılar olmuştur. Bunların birçoğu olan açık kaynak daha hızlı gelişmesini sahip olma eğilimindeydiler ve yeni standartların daha destekleyici olduğu görüldü  Yeni nihayetinde chrome tarayıcı bu rekabette şu an liderdir.

 

Pazarlama ve iletişim tasarımı

Bir web sitesinde pazarlama için hedeflenen amaca göre iletişim tasarımı hedef pazar için neyin işe yaradığını tespit etmek gerekir, Bunlar yaş grubu, belirli bir kültürün belirli etiketleri olabilir, Böylece tasarımcı kendi seyirci trendleri anlamak durumundadır. Tasarımcılar ayrıca, web sitelerini tasarlarken web sitesi, anlam türünü belirlemedir, örneğin bir firma web sitesi ile kişisel blog konuları gibi bir  farklı web tasarımlar gerektirir çünki iki web sitesinin hedeflediği şeyler faklıdır.  perakende ya da eğlence web sitesi. görsel olarak farklılıklar içerir bir sitenin estetik veya genel tasarım açıklık ve doğruluk içerik veya kolaylığı önemlidir.

Kullanıcı deneyimi tasarımı ve interaktif tasarım

Bir web sitesinin tasarımı ve içeriği hitap ettiği kullanıcıların anlayışlarına uygun olmalıdır, hedef kullanıcılarınızın nelere dikkate ettiği beğenileri ve takip ettikleri içerikleri iyi anlamak gerekmektedir. Web sitesi kullanımı ile yetenekli ve iyi usta olan kullanıcılara hitap etmelidir bizce ileride olmalıdır zaman ileri doğru ilerlediği için sıkca güncellemek zorunda kalınmamaktadır bu tip web sitelerine  kullanıcı dostu siteler olarak isimlendirilir.

Gelişmiş interaktif fonksiyonlar özellikle wordpress web site sistemlerinde çok gelişmiş eklentileri dil becerilerini kodlama gelişmişdir.Eklentiler web site kullanıcılarına gelişmiş olanaklar sağlar bunlara örnek vermek gerekirse; iletişim formları, site istatislikleri, backup, seo optimizasyon gibi çok faydalı uygulamaları sitenize ekleyebilir ve kullanabilirsiniz istemediğiniz zaman bir tıkla etkisizleştirebilirsiniz.