Web Caching Kullanarak Web Browsing Kontrolü ve İyileştirme

Internet Security and Acceleration Server yani ISA’nın adındaki Acceleration kısmı bu ürünün internetten içerik çeken netvvork kullanıcıları için proxy görevini üstlenerek sık kullanılan web sitelerini, bunlara ait olan grafikleri, text ve medya içeriklerini önbelleğine alarak, yani caching yaparak daha hızlı hizmet vermeyi sağlamasından gelir. Bu eklentinin önemli bir özelliği ise dışarıya giden tüm web ve FTP trafiğinin saldırılara, tehditlere ve yasaklanmış içeriğe göre ISA tarafından taran-masıdır. Web Caching özelliği sağlayan ürün arayanlara göre ISA gerekli gereksinimi kapatmıştır diyebiliriz. Daha önceki versiyonlarda Microsoft Proxy Server ürünü birçok şirkette birincil ürün olarak kullanılmaktaydı. Şimdi ise bu ürünün daha da geliştirilmesiyle ISA Server 2006 caching özelliğini daha üst düzey noktalara taşımış bulunuyor.

ISA Server 2006’nın caching özelliğini kullanmanın daha anlaşılabilir ve kolay yüklenebilir olması sayesinde internet bağlantılarından daha yüksek bant genişliği elde etmek mümkündür. Web ve FTP sitelerine yapılan cache isteklerine ek olarak ISA Server, sık erişim sağlanan web sitelerinin içeriğini de belirli zaman aralıklarıyla dovvnload edip kendi üzerinde bulundurabilir. Yöneticinin belirlemiş olduğu plana göre içerik indirme kuralları yazılarak belleğin belirli zaman aralıklarıyla güncel tutulabilmesi de sağlanır. Bu kavram web ve FTP sitelerini ziyaret etmenin daha hızlı ve güvenilir olmasını sağlar.

ISA Server 2006’nın web – caching çözümü olarak kurulup konfigüre edilmesiyle ilgili daha derinlemesine bilgiyi alabilmek için Bölüm 8 “ISA Server 2006’yı Content Caching Server Olarak Kurmak ” konusuna bakabilirsiniz.