Geçmişte proxy server’ların amacı, web brovvsing sebebiyle harcanan toplam bant genişliğinin artırılmasıydı. Bant genişliğini artırmanın maliyeti yüksek olduğu için firmalar proxy çözümlerine yatırım yapmayı ve internet bağlantılarını bu şekilde yönetmeyi seçtiler.

Her ne kadar proxy server kurmak bant genişliğini artırmanın önemli yollarından biri olsa da, bant genişliği için harcanan ücretler eskiye nazaran oldukça azalmıştır ve bunun yerini kullanıcı güvenliği ve kontrol almıştır. Firmaların anladığı önemli şeylerden bir tanesi, sadece proxy server olarak kullanılacak bir sunucu kurmanın, istemcilerden web sitelerine olan bağlantıyı daha iyi kontol edip monitör edebilmelerini sağlamalarıydı.

ISA Server 2006’yı proxy server fonksiyonlarını verecek şekilde kullanmanın en güzel avantajlarından bir tanesi, hiçbir istemcinin iç netvvork’ten internete direkt çıkmasının gerekmemesidir. Güvenlik tasarımlarındaki en önemli noktalardan bir tanesi, ataklara, spyvvare ve virüslere karşı daha zayıf olan istemci bilgisayarların internet gibi güvenilmeyen netvvork’lere direkt ve kontrolsüz çıkışına engel olmaktır.

Tüm istemci trafiğinin web erişimi için proxy fonksiyonunu kullanarak ISA Server üzerinden geçiriliyor olması sayesinde şirketler daha iyi monitoring yapabildiklerini gördü. Bu sayede FTP ve vveb trafiğinin filtrelenmesi ve korunması sağlanmıştır. Bu durum aynı zamanda 3. Parti proxy eklentileri kullanılarak belirli vveb sayfalarına olan istemci trafiğinin virüs, exploit ve spyvvare’lere karşı taranmasını da sağlar.