Resim bir tasarımı canlandıran grafik öğelerdir. İster sayfanın odak noktasında isterse yardımcı öğe olsun, resimler bir mesaj iletmede önemli bir rol oynar ve bu yüzden bir işin görsel kimliğini oluşturmada kullanılan önemli bir parçadır. Resimler bir haber bültenindeki dramı yansıtmaktan bir kağıtta sunulan tartışmayı toparlamaya ve desteklemeye veya yoğun bir metni ferahlatmaya ya da boş bir alanı doldurmaya kadar bir dizi fonksiyon üstlenir. Resimler etkileyicidir çünkü bir fikri veya eylemi, detaylı bilgiyi ya da okuyucunun hemen kavrayabileceği duyguyu çok çabuk şekilde . iletebilirler. Son moda akımını kelimelerle nasıl ‘ ifade edebilirsiniz? Bir resimle göstermeyle karşılaştırıldığında kelimelerle ifade etmenin daha zor olduğunu görürsünüz.

Resim kullanımına istenen etki, hedef kitle, projenin estetiği, resmin hizmet edeceği amaç ve genel tasarımın ne kadar muhafazakar ya da yenilikçi olacağını içeren birçok etmene göre karar verilir. Resim kullanımı, tasarımın belki de en heyecanlı yanıdır çünkü resimlerin okuyucuda yarattığı duygusal tepkiye bağlı olarak bir işin sonucunda ve başarısında önemli bir payı olabilir. Ancak kötü kullanıldığında resimler metnin mesajını çarpıtabilir.

Bilgisayarlardan önce resim düzenlemek karanlık odalarda hava fırçasıyla (airbrush) yapılan kimyasal bir süreçti. Teknoloji, yazılım araçları ve efektleriyle bu rolü onları çalıştıracak donanımla birlikte grafik tasarımcıya verdi. Artık tek sınır, kullanıcının yaratıcı yetenekleridir.

Fotoğraf rötuşlamadan renklendirmeye, resimlerin doku gibi özelliklerini zenginleştirmek için üst üste bindirmeye, parça kesip çıkarmaya, şekil değiştirmeye karıştırmaya kadar farklı eylemler, yapılabilecek olanların sadece birkaçıdır. Detaylı ve faydalı bir teknik listesi yapmaktansa aşağıdaki resim düzenleme örnekleri size olasılıkların ne kadar fazla olduğu hakkında bir fikir verecektir.