Amerika’ya Siber Saldırı

Amerika’ya Siber Saldırılar Başladı

Amerika Birleşik Devletlerine tarihinin en büyük siber saldırısı yapıldı, 21 Ekim Cuma günü başlatıldı saldırı kaynağının Rus ve Çinli hackerlar tarafından yapıldığı söylenmektedir,  direk ABD hedef alınarak 14 milyondan fazla IP üzerinden ddos saldırısı gerçekleştirildi.

DDoS yani Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme) olarak adlandırılan bu saldırı tipi internet sistemlerini bloke için yapılmaktadır.

Ddos’un Önüne Geçilemiyor

Bugün ki durum ise hala FBI ve Pentagon bu saldırıları engellemek için dün erken saatlerden bu yana çalışmalarına rağmen, henüz tatmin edici bir ilerleme kaydedilemediği belirtiliyor.

ABD tüm uğraşılara rağmen saldırıların önüne geçilemediği gibi, dünyanın yeni savaş silahı olarak nitelediği bu saldırıların Amerika’ya pahalıya patladı

Saldırının Abd’ye Zararı 7 Milyar Dolar

ABD başta olmak üzere onlarca ülkenin etkilendiği DDoS atakları saldıralrı nedeniyle sadece sosyal medya siteleri değil DynDNS gibi dünyanın en büyük DNS servis sağlayıcısı zarar gördü, mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dijital oyun platformu Origin ve Steam de bu saldırılardan etkilenip servisleri durdu

Bunların dışında Amerikan hükümetine ait kurum ve kuruluşların sitelerinin de çöktüğü belirtildi. Teknoloji dünyasında yayılan söylenti ve paylaşımlara göre DDoS saldırısı Amerika’ya pahalıya patladı. Ülkenin yüzde 78’inden fazlasının internetsiz kaldığı belirtilirken maddi zararın ise 7 milyar doları bulduğu ifade ediliyor.