Seo Optimizasyonunda Kullanılan Araçlar

SEO kelimesinin anlamı internet arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO, 2 bölüme ayrılır; site içi ve site dışı.

Web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamalarının değerlendirilmesinde  arama motorları oldukça karmaşık bir algoritma kullanırlar. Arama motorları ne yazıkki sadece ölçülebilir verilere dayanarak yani kodların verilerine dayanarak bu kararı verirler.
bu değerler neticesindeki, web sitenizin arama motorlarındaki sırlaması ve durumunu bizlerde çeşitli araçlarla raporlayabiliriz. Böylece web sitemizle ilgili daha detaylı bilgiler elde ederiz.

Web sitenizin gerek arama motorlarındaki durumu, gerekse genel diğer değerlendirmeleri raporlayabileceğiniz araçları aşağıda tanıtıp açıklamaya çalışacağız.

Web Site Trafik Analiz Araçları 

1. Google Analytics

2. Google Search Analytics (Google Webmaster Tools)

3. Alexa

Web Site Anahtar Kelime Bulma Araçları :

1. Google Anahtar Kelime Aracı

Web Site Anahtar Kelime Sıralama Tespit Araçları :

1. ProRanck Tracker

2. whatsmyserp

Web Site Hızı Araçları :

1. GT Metrix

2. Google Page Speed

3 Web Site Speed Test

Web Site İçi / Dışı Analiz Araçları :

1. SEO Site Checkup Free Tools

2. Ahref

3. MOZ

4. Woorank

5. Majestic SEO

Google Search Analytics (Google Webmaster Tools)

Google Search Analytics programı ile web site trafiğinizin analizi yapabilir aynı zamanda Google organik arama sonuçlarında hangi kelimeden, kaç ziyaret aldığınızı ve bu kelimelerdeki sıralama pozisyonunuzu öğrenebilirsiniz, bu araçla yapabileceğiniz diğer özellikler aşağıdadır.

  • Site haritası ekleme
  • Organik trafik analizi (gösterim, ortalama pozisyon, tıklama) yapabilirsiniz.
  • Site bağlantıları reddetme
  • Sitenize yapılan bağlantılar

Google Analytics

Google Analytcis, en popüler web analiz programlarından biridir. Analytics ile ziyaretçi sayılarınızı, ziyaretçilerinizin davranışlarını detaylı bir biçimde öğrenip raporlayabilirsiniz. Analytics içerisinde ayrıca hedef tanımlama, e-ticaret ve A/B testi yapma özellikleride bulunur

 

Yandex Metrica

Yandex’in kendi web analiz programı olup Google Analytics kadar kullanılmasada, mutlaka incelenmesi gereken arayüzü oldukça anlaşılır olan bir web analiz programıdır.

Google Anahtar Kelime Aracı

 

Aslında google reklam aracı olmasının yanısıra SEO çalışmaları içinde kullanılan bir araçtır. google anahtar kelime aracını kullanarak anahtar kelime fikirlerini görebilir, bu anahtar kelimelere ait aylık arama hacimlerini ve bu kelimelerdeki reklam rekabetini de tahmlerini görebilirsiniz.

Web Site Hız Programları

Google Page Speed Insights

Google araçları içerisinde yer alan bu araç ile web sitenizin açılış hızını hem masaüstü hem de mobil hızı test edebilirsiniz.

GT Metrix

Profesyonel olarak hazırlanmış bu program web site hız testi için en çok tercih ettiğimiz programdır, üstelik ücretsizdir, web sitenizin hızını etkileyen sebepleri gösterip önerilerde bulunuyor.